Bu hatayı yapmak dişleri çürütüyor! ‘Yemekten sonra fırçanızdan uzak durun’

Hepimiz günde iki kez dişlerimizi fırçalamamız gerektiğini biliyoruz. Ancak Londra’da yaşayan diş hekimi Dr Shaadi Manouchehri’ye göre, onları asla fırçalamamanız gereken bazı durumlar var.

Kahvaltıdan hemen sonra fırçalanmamalı

Dr. Shaadi Manouchehri, Diş fırçanızı kahvaltıdan hemen sonra, kustuktan sonra veya tatlı yedikten sonra kullanmanın diş minenizi tahrip edebileceği konusunda uyardı.

Hastaysanız mümkün olan en kısa sürede ağzınızı temizlemek isteyebilirsiniz, ancak bu durumu daha da kötüleştirebilir.

Diş minesini aşındırıyor

Dr Manouchehri, 19.000 takipçisiyle paylaştığı bir Instagram videosunda, “Midenin içeriği son derece asidiktir ve bu aynı zamanda ağız da çok asidik bir durumdadır, bu nedenle hemen dişlerinizi fırçalarsanız diş minenizi aşındırırsınız” dedi.

Çünkü ağzınızdaki bakterilerin yiyeceklerdeki şekeri parçalaması sonucu ağızda asit oluşur. Bu asit, diş çürümesinin ilk aşaması olan diş yüzeyini eritir.

Bu nedenle kahvaltıdan hemen sonra dişlerinizi fırçalamak hiçbir zaman iyi bir fikir değildir.

Dişlerinizi yemekten sonra hemen fırçalarsanız, bir mineral olan asidi dişe sürtmüş olursunuz ve bu da dişi aşındırabilir.

Diş çürümesine neden olabilir

Tatlı yedikten hemen sonra diş fırçanızı almak, asidin ağza sürtünmesi nedeniyle diş çürümesine de neden olabilir.

Dr Manouchehri’ye göre bunu önlemek için tatlı yedikten sonra dişlerinizi fırçalamak için en az bir saat beklemelisiniz.

Diş çürümesi, plak adı verilen yapışkan bir bakteri tabakasının birikmesinden kaynaklanabilir. Zamanla bu bakteri dişlerinizin yüzeyine zarar vererek dişte delikler oluşmasına ve beyaz, kahverengi veya siyah lekelerin oluşmasına neden olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir