EK MTV başvurusunun iptali: AYM’nin haber sızdırması hukuka aykırı

ANKARA – CHP Grup Başkanvekili Burcu Köksal, CHP’nin Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yaptığı ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) iptaline ilişkin başvurusunun reddedildiğine dair haberler okuduklarını ancak gerekçeli kararın henüz yayınlanmadığını söyledi.

AYM’nin gerekçeli kararı olmadan yapılan bu türden açıklamalarının hukuken bir belirsizlik yarattığına dikkat çeken Köksal, “Anayasa Mahkemesi’nin, Cumhuriyet Halk Partisi Grubu olarak yaptığımız bu başvuruyu bir an önce görüşüp karara bağlaması ve kararın resmi gazetede yayınlanarak tüm vatandaşlarımızın bilgisine sunması gerekirdi” dedi.

‘REDDEDİLDİ’ DENİLEREK HABER SIZDIRILMASI HUKUKA AYKIRI’

Mevcut durumda ek Motorlu Taşıtlar Vergisi mükelleflerinin ne yapacağını bilemediğini belirten Köksal, “Kararın reddedildiğine dair sadece duyuru yapılması hukuka aykırıdır. ‘Gerekçeli karar daha sonra yazılacak’ denilerek, ‘reddedildi’ denilerek haber sızdırılması hukuka aykırıdır” ifadelerini kullandı.

‘İKİNCİ TAKSİT KASIM SONUNA KADAR İSTENECEK’

Deprem yardımları ile MTV’nin ilişkilendirerek vatandaştan alınmasının akıl almaz bir durum olduğunun altını çizen Köksal, “Ek MTV taksitlerinin ilki ağustos ayında ödenirken, iptal edilmemesi nedeniyle ikinci taksidinin kasım sonuna kadar ödenmesi istenecek. Vatandaşlarımız kararın iptalini beklerken, bu türden bir basın duyurusu kabul edilemez bir durumdur” dedi. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir