Kıdem tazminatı almanın 5 farklı yöntemi! Net 583 bin lira alabilirsiniz

İşten ayrılmak isteyen ancak kıdem tazminatını kaybetmek istemeyen çalışanlar, bazı durumlarda kendi istekleriyle işten çıkarken de tazminat alabiliyor. İşte kıdem tazminatı alabilmenin 5 yöntemi…

1- EMEKLİLİK

Emeklilik şartlarını yerine getiren işçiler, SGK’dan ‘Kıdem tazminatı alabilir’ yazısını alarak işverene verip, istifa ederse kıdem tazminatı alabiliyor. Bu hak, 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olanlar için yaş dışındaki emeklilik şartlarını tamamladıklarında, bu tarihten sonra sigortalı olanlar için ise kadınlar 58, erkekler 60 yaşında emekli olduklarında geçerli.

2- EVLİLİK

Kadın işçilerin evlilik nedeniyle işten ayrılması durumunda, çalışma süresinin gerektirdiği kıdem tazminatı ödeniyor. Bu haktan yararlanmak için evlilik tarihinden itibaren 1 yıl içinde yazılı olarak işten çıkılması, evliliği gösteren belgenin işverene sunulması ve feshin gerekçesinin ‘evlilik’ olduğunun açıkça belirtilmesi gerekiyor.

3- ASKERLİK

Askerlik görevi nedeniyle işten ayrılan işçi, kıdem tazminatına hak kazanıyor. Bu hak, muvazzaf askerlik hizmeti için de bedelli askerlik için de geçerli. Ancak askere gidecek kişiye ihbar tazminatı ödenmez.

4- HAKLI FESİH

İşçinin işverene karşı haklı bir nedenle iş akdini feshetmesi durumunda da kıdem tazminatı alabiliyor. Haklı fesih nedenleri arasında; işverenin yanlış bilgi vermesi, işçinin veya aile üyelerinin şeref ve namusuna dokunması, cinsel tacizde bulunması, sataşma veya gözdağı vermesi, suç işlemesi veya asılsız ithamlarda bulunması gibi durumlar yer alıyor.

5- İŞYERİNİN DEVRİ

İşyerinin veya işyerinin bir bölümünün başka birine devredilmesi halinde de işçi kendi isteğiyle işten ayrılıp kıdem tazminatını alabiliyor. Ancak bunun için devir nedeniyle çalışma koşullarında esaslı bir değişiklik olması veya devralanın işçiyi çalıştırma şartlarını kabul etmemesi gerekiyor.

KIDEM TAZMİNATI NEDİR?

Kıdem tazminatı, işçinin işyerindeki hizmet süresine göre işverenin ödemekle yükümlü olduğu bir tür tazminattır. Kıdem tazminatını alabilmek için işçinin İş Kanunu kapsamında olması, işyerinde 1 yıldan fazla çalışması ve iş sözleşmesinin belli nedenlerle feshedilmesi gerekmektedir. Bu nedenler arasında işverenin haksız fesih yapması, işçinin haklı gerekçeyle istifa etmesi, emeklilik, askerlik, evlilik gibi durumlar bulunmaktadır. Kıdem tazminatının tutarı ise işçinin son brüt ücreti ve hizmet süresine bağlı olarak belirlenmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir