‘Kızıl Goncalar’a verilen ceza Le Monde’da

Fox Tv ekranlarında izleyicilerle buluşan ‘Kızıl Goncalar’ dizisine RTÜK’ün 2 kez program durdurma cezası vermesi ve mekan yasakları Fransa’nın Le Monde gazetesine konu oldu.

Gazeteci Birsen Altuntaş’ın haberine göre, Türkiye’de ‘Kızıl Goncalar’ savaşı başlıklı yazıda şu satırlara yer verildi: “İktidarın sarsılmaz destekçisi olan İslam cemaatlerine sert bir ışık tutan bu televizyon dizisi, muhafazakar çevrelerin öfkesini kışkırtıyor. Yeni televizyon dizisi Kızıl Goncalar iki haftadır Türk haberlerinin ön sayfalarında yer alıyor. Muhafazakar hükümet yanlısı medya, öfkeli haysiyet ile kırılgan uzlaşmazlık arasında tereddüt ediyor. Muhalefet ise başka bir çağdan kalma bir çeteyi kınayarak ifade özgürlüğü çağrısı yapıyor. İki bölümün RTÜK, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından yasaklanması nedeniyle yayıncı kuruluşa ve özel kanal FOX’a ağır para cezası kesildi, yapımın kiraladığı birçok bina film ekiplerine kapatıldı.”

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından inceleme başlatılan ve mekan izinleri iptal edilen dizi, tarikat ve cemaatlerin iç yüzünü kurgusal olarak anlatıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir