OpenAI, En Güçlü Dil Modeli GPT-4 Turbo’yu Duyurdu

OpenAI, DevDay adlı ilk geliştirici konferansında amiral gemisi ürünü ChatGPT’yi destekleyen GPT-4 Turbo’nun ön izlemesini yaptı. En yeni model, önceki sürümlere göre çok daha uzun girdileri kabul etme kapasitesine sahip. Şu anki sınır 50 iken yeni dil modeli 300 sayfaya kadar metin desteği sunuyor. Bu, teorik olarak istemlerin çok daha uzun ve daha karmaşık olabileceği ve yanıtların daha anlamlı olabileceği anlamına geliyor.

OpenAI, GPT-4 Turbo’nun eğitim aldığı verileri de güncelledi. Şirket, en yeni modelin artık Nisan 2023’e kadar dünya çapında bilgi sahibi olduğunu iddia ediyor. Önceki sürüm yalnızca Eylül 2021’e kadar bilgi sahibiydi ancak Turbo olmayan GPT-4’e yapılan son güncellemeler, İnternet’te gezinme yeteneğini de içeriyordu.

GPT-4 Turbo ayrıca görselleri doğrudan sohbet kutusundaki istemler olarak kabul edecek ve burada resim yazıları oluşturabilecek veya görselin neyi tasvir ettiğine dair bir açıklama sunabilecek. Yeni dil modeli ayrıca metinden konuşmaya isteklerini de yerine getirecek. Kullanıcılar artık belgeleri doğrudan yükleyebilecek ve hizmetten bunları analiz etmesini isteyebilecek.

Geliştiriciler için en yeni modeli kullanmak üç kat daha ucuz olacak. OpenAI, büyük dil modellerinin talimatları anlamak ve yanıtlarla yanıt vermek için kullandığı bir birim olan girdi ve çıktı belirteçlerinin maliyetlerini düşürdüğünü söyledi.

OpenAI, en yeni geniş dil modelini duyurmanın yanı sıra, ChatGPT’nin şu anda dünya çapında haftalık 100 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahip olduğunu ve Fortune 500 şirketlerinin yüzde 92’sinden fazlası tarafından kullanıldığını açıkladı.

Şirket, GPT-4 Turbo’nun ne zaman ön izlemeden çıkıp genel kullanıma sunulacağını duyurmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir