Sezgin Tanrıkulu: Diyarbakır mermerinin TOKİ yapılarında tercih edilmeme sebebi nedir?

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu,Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’ye Diyarbakır mermerinin neden TOKİ inşaatlarında kullanılmadığını sordu.

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Devam eden deprem konutları projesinde Diyarbakır mermerinin kullanımı ile ilgili sorunlar yaşadığını belirten Tanrıkulu, “Geçmişte uygulanan bazı projelerde kullanılan ve menşeinin ne olduğu bilinmeyen kötü örnekler Diyarbakır mermeri olarak lanse edilmiş ve bir önyargı oluşmuştur. Diyarbakır dünyada önemli bir mermer havzası olup Avrupa, ABD, Avusturya, Ortadoğu, Çin ve Hindistan’a ihracat yapmaktadır. Diyarbakır mermeri, Diyarbakır ve çevre illerindeki onlarca fabrikanın hammadde kaynağı olup ve on binlerce çalışana istihdam oluşturmaktadır” dedi.

Birçok ülkeye ihracatı yapılan Diyarbakır mermerinin TOKİ tarafından neden tercih edilmediğini soran Sezgin Tanrıkulu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin şu soruları yanıtlamasını istedi:

Dünyada önemli bir mermer havzası olan Diyarbakır mermeri birçok ülkede kullanılırken ülkemizde neden hak ettiği değeri görmemektedir?

– Çeşitli ülkelere ihraç edilen Diyarbakır mermerinin TOKİ yapılarında tercih edilmeme sebebi nedir?

– Bu mermerin kamu projelerinde kullanılması için çalışmalar var mıdır? Varsa, güncel akıbeti nedir?

– Diyarbakır mermer havzasının 1 yıllık kapasite tutarı ne kadardır?

– 2023 yılı içerisinde Diyarbakır mermeri hangi ülkelere ihraç edilmiştir ve toplam ihraç tutarı (ülkelere göre dağılım belirtilmek üzere) ne kadardır?

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir